Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2014

Εκδήλωση για την διαφορετικότητα και τον ρατσισμόΤο Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, αναγνωρίζοντας την «παρεμβατική δυναμική» της Άθλησης και της Δια Βίου Άσκησης στην ισόρροπη ψυχοκινητική ανάπτυξη του μαθητικού πληθυσμού της χώρας, θεσμοθέτησε (ενταγμένη στο ευρύτερο πλαίσιο του «Κοινωνικού Σχολείου») την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, την πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου κάθε σχολικού έτους.

Η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού για το τρέχον σχολικό διεξήχθη στις 6 Οκτωβρίου 2014 με θεματικό άξονα: «Ρατσισμός και Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι» .

Στα πλαίσια της πανελλήνιας ημέρας σχολικού αθλητισμού, στο σχολείο μας το ΓΕΛ ΜΟΙΡΩΝ υλοποιήθηκαν, με τη συμμετοχή όλων μας, μαθητών και εκπαιδευτικών, πολλές και ενδιαφέρουσες δράσεις.

1. προβολή ταινίας
  2. αθλητικές εκδηλώσεις
  3. καλλιτεχνικές και μουσικές εκδηλώσεις

Eιδικότερα:

• Προβλήθηκε η αντιρατσιστική και αντιπολεμική ταινία του Ρομπέρτο Μπενίνι «Η Ζωή Είναι Ωραία» La Vita ? Bella.
  • Οι μαθητές έπαιξαν με μεικτές ομάδες αγοριών και κοριτσιών μπάσκετ και βόλεϊ με σκοπό την άσκηση, τη συμμετοχή και την καλλιέργεια κλίματος εμπιστοσύνης.
  • Τέλος, οι μαθητές μας διασκέδασαν με παραδοσιακή κρητική μουσική από μαθητές και εκπαιδευτικούς του σχολείου που έπαιξαν κρητική λύρα, λαούτο και ασκομανδούρα. Ακολούθησαν παραδοσιακοί κρητικοί χοροί και διαγωνισμός αυτοσχέδιας μαντινάδας.

Από τις μαντινάδες ξεχώρισαν:

Όλου του κόσμου οι άνθρωποι
κακό ?χουνε μεγάλο
το ρατσισμό, τη διαφορά
απέναντι στον άλλο.

Ζαχαριουδάκης Αντώνης

Ο ρατσισμός και η κακουδιά
θέλω να μου ξελείπει
γιατί τους ξένους τους θωρώ
στο γέλιο και στη λύπη

Χαραλαμπάκης Μύρος

Στόχος της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού είναι να προσεγγίσουν οι μαθητές το θέμα του σεβασμού στη διαφορετικότητα, να ενημερωθούν για τα φαινόμενα του ρατσισμού και της ξενοφοβίας και παράλληλα να αθληθούν. Η εκδήλωση συνδύασε αθλήματα (βόλεϊ, μπάσκετ) ταινία και παραδοσιακή κρητική μουσική. Μέσα από τη χαρά του παιχνιδιού, τη δημιουργία, τη μουσική και τον προβληματισμό τα παιδιά έκαναν ένα πρώτο βήμα προς την αποδοχή της διαφορετικότητας.

• Για να δείτε Φωτογραφίες από την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού για την Διαφορετικότητα πατήστε Εδώ