Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών του ΓΕΛ Μοιρών στη Βαρκελώνη μέσω του Erasmus

Μια αλησμόνητη εκπαιδευτική και πολιτιστική εμπειρία είχαν την ευκαιρία να βιώσουν οι εκπαιδευτικοί της παιδαγωγικής ομάδας του ΓΕΛ Μοιρών στη Βαρκελώνη, όπου πήραν μέρος στη δράση  του Ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus plus K1 με θέμα: «Ψυχική ανθεκτικότητα: υπερβαίνοντας τις αντιξοότητες».

Το Σάββατο 22 Ιουλίου 2022 επέστρεψαν από τη Βαρκελώνη της Ισπανίας  εκπαιδευτικοί του Γενικού Λυκείου Μοιρών, οι οποίοι συμμετείχαν στο σεμινάριο επιμόρφωσης "Building Resilience to Support Mental Health and Wellbeing" («Ψυχική ανθεκτικότητα: υπερβαίνοντας τις αντιξοότητες») του οργανισμού «MOVEU» www.moveu.es.

Το ΓΕΛ Μοιρών επιλέχτηκε από το ΙΚΥ στο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus plus K1 με σκοπό την επιμόρφωση του διδακτικού προσωπικού του για το σχολικό έτος 2021-2022 αφού το υποβληθέν σχέδιο του κατέλαβε ιδιαίτερα υψηλή θέση στην κατάταξη ανάμεσα στα εγκεκριμένα σχέδια σχολείων όλων των βαθμίδων της εκπαίδευσης (νηπιαγωγεία, δημοτικά και γυμνάσια/λύκεια).

Μέσω του σεμιναρίου, διάρκειας 7 ημερών, οι εκπαιδευτικοί επιμορφώθηκαν στην ενίσχυση της ψυχικής ανθεκτικότητας των μαθητών με τη χρήση καινοτόμων τεχνικών στην εκπαιδευτική διαδικασία. Παρακολούθησαν σεμινάρια ψυχολογίας, μουσικοθεραπείας και παραστατικών τεχνών. Οι εξειδικευμένοι ψυχολόγοι τους παρείχαν ποικίλα παραδείγματα και τεχνικές βελτίωσης της εκπαιδευτικής διαδικασίας με τη χρήση ηλεκτρονικών υπολογιστών για την επίτευξη του συμπεριληπτικού και συνεργατικού σχολείου.

Η εμπειρία της επιμόρφωσης υπήρξε πολύ επίκαιρη και ωφέλιμη, όχι μόνο λόγω των ιδιαίτερα αγχωτικών Πανελλαδικών εξετάσεων του Λυκείου, αλλά κυρίως λόγω των δύσκολων κοινωνικοπολιτικών συγκυριών που επιβαρύνουν στις μέρες μας την ψυχική υγεία των οικογενειών και των μαθητών (πανδημία, πόλεμος, ενεργειακή και επισιτιστική κρίση). Παράλληλα, δόθηκε η ευκαιρία για μια σημαντικότατη πολιτιστική επικοινωνία των καθηγητών με την Τέχνη και τον πολιτισμό της Καταλονίας, στοιχεία με ιδιαίτερη αξία για τη μορφωτική, πολιτισμική και κοινωνική ενδυνάμωση του εκπαιδευτικού έργου.

Η παιδαγωγική ομάδα του ΓΕΛ Μοιρών αποτελούνταν από 7 εκπαιδευτικούς: τον Διευθυντή  Ευάγγελο Χουστουλάκη, την υπεύθυνη του προγράμματος  Βέρα Δακανάλη-Φιλόλογο, την υποδιευθύντρια Ευθυμία Ρινακάκη, τον Ιωάννη Δετοράκη-Πληροφορικής, την  Δέσποινα Τζανιδάκη-Φιλόλογο, την Νεκταρία Παπαδάκη- Φιλόλογο και τον Στέφανο Παναγιωτόπουλο-Θεολόγο.

Οι εκπαιδευτικοί του ΓΕΛ Μοιρών μέσω της εξαιρετικά ενδιαφέρουσας αυτής επιμόρφωσης φιλοδοξούν να συμβάλλουν στην δημιουργία ενός ποιοτικότερου κι αποτελεσματικότερου σχολικού περιβάλλοντος, όπου η αναζήτηση των γνώσεων και των νέων μεθόδων διδασκαλίας θα συνδυάζεται με ένα υγιές και χαρούμενο περιβάλλον μάθησης, ένα σχολείο συνεργατικό, ολιστικό και υποστηρικτικό.