Εγώ ο Άλλος: Διαφορετικότητα και Ανθρώπινα Δικαιώματα

Ανθρώπινα ΔικαιώματαΣτην παρούσα ερευνητική εργασία «Εγώ ο άλλος: διαφορετικότητα και ανθρώπινα δικαιώματα» επιδιωκόμενος σκοπός είναι να προσεγγίσουν οι μαθητές και οι μαθήτριες βιωματικά και διαθεματικά την ταυτότητα του μετανάστη και του πρόσφυγα, ώστε να συνειδητοποιήσουν πως όλοι εν δυνάμει είμαστε πρόσφυγες ή μετανάστες και έτσι να αρθούν παγιωμένες προκαταλήψεις και διαχωρισμοί, αρχικά μέσα στα πλαίσια του σχολικού περιβάλλοντος, αλλά και στο ευρύτερο κοινωνικό σύνολο. Βασικό κριτήριο για την επιλογή του συγκεκριμένου θέματος αποτέλεσε, αφενός η πολυμορφία των σύγχρονων κοινωνιών και ειδικότερα της Ελλάδας λόγω εισροής οικονομικών μεταναστών, προσφύγων και παλιννοστούντων, και αφετέρου η ύπαρξη ρατσισμού σ? όλες τις μορφές του.

Όχι στον ΡατσιμόΟι μαθητές και οι μαθήτριες καλούνται να προσεγγίσουν την έννοια του ρατσισμού και των ανθρώπινων δικαιωμάτων και να συνειδητοποιήσουν την ετερότητα. Παράλληλα, μέσα από την κριτική ανάγνωση των ιστορικών, λογοτεχνικών κειμένων και των πηγών θα καταλήξουν στο συμπέρασμα ότι όλοι οι άνθρωποι είναι ίσοι και συνεπώς πρέπει όλοι ανεξαρτήτως να έχουν πρόσβαση στα κοινωνικά αγαθά. Τέλος, να κατανοήσουν την έννοια και την αξία του εθελοντισμού ως μορφής έκφρασης της κοινωνικής αλληλεγγύης και ανθρωπισμού.

Παρακάτω μπορείτε να δείτε τις εργασίες που εκπόνησαν οι ομάδες στα πλαίσιο αυτής της Ερευνητικής Εργασίας

Επιβλέπουσες εκπαιδευτικοί: Δακανάλη Βιργινία, Παπαδάκη Νεκταρία