Εφαρμογές Πληροφορικής (Α' τάξη)

Το μάθημα Εφαρμογές Πληροφορικής διδάσκεται στην Α' τάξη Γενικού Λυκείου και αποτελεί μάθημα επιλογής.

H διδασκαλία του μαθήματος γίνεται στο Εργαστήριο Πληροφορικής και οι στόχοι που επιδιώκονται είναι οι μαθητές να μπορούν να:

• περιγράφουν θεμελιώδεις έννοιες της Επιστήμης Υπολογιστών και να απαριθμούν εφαρμογές της Πληροφορικής.
  • διακρίνουν την αξία της Επιστήμης Υπολογιστών και της Πληροφορικής ως βασικής συνιστώσας σχεδόν στο σύνολο των επιστημών,
  • δημιουργούν και επεξεργάζονται δεδομένα οποιασδήποτε ψηφιακής μορφής,
  • αναγνωρίζουν και να απαριθμούν ειδικές ? ανά τομέα ? Εφαρμογές της Πληροφορικής στο σύγχρονο κόσμο,
  • αναλύουν προβλήματα, να σχεδιάζουν και να αναπτύσσουν μικροεφαρμογές των ηλεκτρονικών υπολογιστών, ?έξυπνων? κινητών συσκευών,
  • παράγουν ψηφιακό υλικό και απλές Διαδικτυακές εφαρμογές με χρήση εμπορικού λογισμικού αλλά και ελεύθερου λογισμικού ανοικτού κώδικα.
  • αξιοποιούν τις διαθέσιμες υπηρεσίες του Πανελληνίου Σχολικού Δικτύου,
  • ευαισθητοποιηθούν και να αναπτύξουν προβληματι? σμό και κριτική σκέψη για τα κοινωνικά, ηθικά, πολιτισμικά ζητήματα που τίθενται με την ενσωμάτωση των υπολογιστικών και Διαδικτυακών τεχνολογιών σε όλους τους τομείς της ανθρώπινης δραστηριότητας.

Η ισχύς της παρούσης αρχίζει από το σχολικό έτος 2014?2015.
Στο τέλος του σχολικού έτους οι μαθητές εξετάζονται ενδοσχολικά γραπτώς με θέματα που επιλέγονται από τον/ ους διδάσκοντα/ ες του μαθήματος.

Εφαρμογές Πληροφορικής Α' Τάξη Λυκείου (Ηλεκτρονικό Βιβλίο)

Δείτε την ηλεκτρονική τάξη του μαθήματοςΔείτε την ηλεκτρονική τάξη του μαθήματος ??