Εκδήλωση Μνήμης και Τιμής στο Σπουδαίο Συνάδελφο ΚΩΣΤΗ ΤΖΩΡΤΖΑΚΗ

Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Την Παρασκευή 14 Νοεμβρίου πραγματοποιήθηκε μια σεμνή τελετή μνήμης και τιμής στο σπουδαίο συνάδελφο, φυσικό του ΓΕΛ Μοιρών, Κωστή Τζωρτζάκη που έχασε τη μάχη με την επάρατη νόσο ένα χρόνο νωρίτερα. Με αυτό τον τρόπο ολόκληρη η μαθητική κοινότητα του ΓΕΛ Μοιρών τίμησε ένα υπέροχο άνθρωπο και έναν ανεκτίμητο δάσκαλο.

Η εκδήλωση περιελάμβανε μια διπλή δράση. Αρχικά έγιναν τα εγκαίνια της σχολικής βιβλιοθήκης, στην οποία δόθηκε το όνομα Κωστής Τζωρτζάκης ώστε να θυμούνται και οι μελλοντικές γενιές μαθητών και καθηγητών τον σπουδαίο εκπαιδευτικό. Ο ίδιος εξάλλου, πριν αναγκαστεί οριστικά να εγκαταλείψει τις σχολικές αίθουσες που τόσο αγάπησε, είχε δωρίσει μεγάλο όγκο βιβλίων στη βιβλιοθήκη του σχολείου. Την κορδέλα των εγκαινίων έκοψε η σύντροφο της ζωής του εκλιπόντος, Βαρβάρα.

Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Έπειτα η εκδήλωση συνεχίστηκε στην αίθουσα πολλαπλών εκδηλώσεων του σχολείου με ομιλίες από τον αδελφό του Κωστή, Χρήστο Τζωρτζάκη, τον αδελφικό του φίλο που ήρθε για το σκοπό αυτό από τη Θεσσαλονίκη και τον Διευθυντή του σχολείου Δευκαλίων Μανασσάκης. Παράλληλα διαβάστηκαν από τις φιλολόγους Σταυρούλα Τερζή και Βέρα Δακανάλη αποσπάσματα από εφηβικά κείμενα του Κωστή και ακούστηκαν μελωδίες και τραγούδια από μαθητές, εμπνευσμένα από ό,τι ο Κωστής αγαπούσε ως μουσικός αλλά και ως υπεύθυνος της σχολικής χορωδίας. Όλες οι ομιλίες και τα τραγούδια συνοδευόταν από διαφάνειες με φωτογραφικό υλικό καθώς και με αυθεντικό ηχητικό ντοκουμέντο με την φωνή του Κωστή. Την εκδήλωση «ενορχήστρωσε» η φιλόλογος Δέσποινα Τζανιδάκη.

Για να δείτε Φωτογραφίες από την Εκδήλωση εις την Μνήμη του Συναδέλφου Κωστή Τζωρτζάκη πατήστε Εδώ