Δειγματική Διδασκαλία: Ν. Λογοτεχνία Α' Λυκείου

Ημερίδα Ν. ΛογοτεχνίαςΤην Τρίτη 03 Απριλίου 2012, στο Λύκειο μας, παρουσιάστηκε Δειγματική Διδασκαλία, από την καθηγήτρια Δακανάλη Βιργινία, ΠΕ02,σε συνεργασία με το Σχολικό Σύμβουλο φιλολόγων Κορναράκη Γεώργιο.

Η Διδασκαλία αφορούσε την ενότητα: "«Παράδοση και Μοντερνισμός στη νεοελληνική ποίηση»" που αποτελεί τμήμα της διδακτέας ύλης της Α? Λυκείου, στο μάθημα της Νεοελληνική Λογοτεχνίας.

Τη Διδασκαλία παρακολούθησαν καθηγητές του κλάδου ΠΕ02 από τα Λύκεια της Μεσσαράς και στη συνέχεια ακολούθησε συζήτηση με το Σχολικό Σύμβουλο.

Η συγκεκριμένη δειγματική διδασκαλία παρουσιάστηκε στην επιστημονική φιλολογική ημερίδα που διοργάνωσαν οι σχολικοί σύμβουλοι Φιλολόγων νομού Ηρακλείου Λιάνα Καλοκύρη και Γεώργιος Κορναράκης την Τετάρτη 10 Οκτωβρίου 2012 στην αίθουσα ΑΝΔΡΟΓΕΩ του Δήμου Ηρακλείου.

Το θέμα της ημερίδας ήταν:

ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΑΣ "ΜΕ ΛΟΓΙΣΜΟ ΚΑΙ Μ' ΟΝΕΙΡΟ". ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΕΜΠΝΕΥΣΗ ΣΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΩΝ ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΛΥΚΕΙΟ

Παρακάτω μπορείτε να δείτε το Σχέδιο Διδασκαλίας, καθώς και το Φύλλο Εργασίας που ετοίμασε η καθηγήτρια για την συγκεκριμένη ενότητα: