Η τέχνη της Ανακύκλωσης

Η τέχνη της ΑνακύκλωσηςΗ Ανακύκλωση σήμερα αποτελεί σημαντική προτεραιότητα για το περιβάλλον και το μέλλον μας. Θεωρείται υποχρέωση κάθε πολιτισμένης κοινωνίας που συμβάλλει έμπρακτα στη βελτίωση των συνθηκών διαβίωσης. Υπάρχει ανάγκη για την καλλιέργεια κουλτούρας που προάγει την Ανακύκλωση στους πολίτες και την εντάσσει στην καθημερινότητα ως τρόπο ζωής.

Η καλύτερη μέθοδος για να συμβεί αυτό, είναι να ευαισθητοποιηθούν οι πολίτες από μικρή ηλικία, και το σχολικό περιβάλλον μπορεί να συμβάλλει σε αυτό. Για το λόγο αυτό, συστάθηκε μία ομάδα δράσης, μαθητών της Α Λυκείου. Η ομάδα μαθαίνει, δραστηριοποιείται, ενημερώνεται και ενημερώνει σε θέματα σχετικά με την σημασία της Ανακύκλωσης, τον τρόπο, τις τεχνικές και τα μέσα.

Συντονιστές της ομάδας για το σχολικό έτος 2012-2013 είναι οι εκπαιδευτικοί:

Δασκαλάκη Αικατερίνη, ΠΕ04.04

Δήμου Ευθυμία, ΠΕ06

Τερζή Σταυρούλα, ΠΕ02

Οι δράσεις της ομάδας δημοσιοποιούνται στο διαδίκτυο, στον ιστότοπο:

recyclingmoires.blogspot.gr