Δράσεις Παγκόσμιας Ημέρας ΑμΕΑ

Παγκόσμια ημέρα ΑμΕΑ10 Δεκεμβρίου 2012-Παγκόσμια ημέρα ΑμΕΑ, 3/12/2012

Στις 3-12, Παγκόσμια ημέρα αφιερωμένη στα Άτομα με Ειδικές Ανάγκες (ΑμΕΑ) το σχολείο μας συνεχίζοντας την παράδοση τίμησε την ημέρα συμμέτέχοντας στις διήμερες εκδηλώσεις που έλαβαν χώρα στις Μοίρες με τις εξής δράσεις:

1. Πραγματοποίησαν ομαδική προώθηση υλικού και προσκλήσεων για τις εκδηλώσεις που πραγματοποιήθηακν. Η δράση έγινε το Σάββατο, 1 Δεκεμβρίου, από ομάδα 15 μαθητριών - μαθητών και στόχο είχε να ευαισθητοποιηθεί η τοπική κοινωνία και να αγκαλιάσει τις εκδηλώσεις.
  2. Έφτιαξαν την Παρασκευή, 30 Νοεμβρίου, ένα μεγάλο "πάπλωμα" συμπαράστασης στα άτομα με αναπηρία στο σχολείο. Η δράση αυτή είχε σκοπό να ενεργοποιήσει τους μαθητές του σχολείου και να προωθήσει μηνύματα αλληλεγγύης. Κάθε παιδί έφερε ένα μεγάλο σεντόνι και το έραψε δίπλα στα άλλα. Έτσι δημιουργήθηκε ένα μεγάλο "πάπλωμα" που συμβόλιζε την ενότητα των διαφορετικών ανθρώπων. Τα παιδιά ζωγράφισαν πάνω σ' αυτό και έγραψαν το σύνθημα: "Είμαστε όλοι μαζί" . Το πανό αναρτήθηκε στο χώρο των εκδηλώσεων τη Δευτέρα, 3 Δεκεμβρίου.

Στόχος των εκδλώσεων αυτών είναι μέσω της βιωματικότητας να καταστήσουμε το σχολείο ζωντανό κύτταρο προβληματισμού και ανθρωπισμού.

Οι δράσεις έγιναν με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Δέσποινας Τζανιδάκη .

Δείτε φωτογραφίες από τις δράσεις για την παγκόσμια ημέρα ΑμΕΑ