Ηλιακό Σύστημα-Δορυφόροι-Δορυφορικές Αποστολές

Στη συγκεκριμένη ερευνητική εργασία της Α? Λυκείου, ακολουθείται η ομαδοσυνεργατική μέθοδος στην οποία οι μαθητές αφού χωρίστηκαν σε τέσσερις ομάδες, ανέλαβαν την έρευνα σχετικά με τη δημιουργία του σύμπαντος, το σχηματισμό του ηλιακού συστήματος, τους τεχνητούς δορυφόρους και τις διαστημικές αποστολές. Σκοπός της εργασίας είναι να ερευνήσουν οι μαθητές για την απεραντοσύνη του σύμπαντος, να διεισδύσουν στη γειτονιά του ηλιακού μας συστήματος, να προβληματιστούν σχετικά με τις χρήσεις των σύγχρονων τεχνητών δορυφόρων και τέλος να ενημερωθούν για την προετοιμασία και για τον απαραίτητο εξοπλισμό που απαιτούνται ώστε να ολοκληρωθεί μια διαστημική αποστολή.

Παρακάτω μπορείτε να δείτε τις εργασίες που εκπόνησαν οι ομάδες στα πλαίσιο αυτής της Ερευνητικής Εργασίας:

Επιβλέπων εκπαιδευτικός: Ευστράτιος Βιολάκης, Φυσικός Ραδιοηλεκτρολόγος.