Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

23 Απριλίου 2012 - 2ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

2ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής ΔημιουργίαςΤο σχολείο μας συμμετέχει στο 2ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας με μια πολυμεσική εφαρμογή, ένα ψηφιακό video. Μια προσπάθεια συλλογής και ανάδειξης θετικών και αρνητικών εικόνων και σημείων της πόλης μας θέλοντας να ευαισθητοποιήσουμε τους συμπολίτες μας.

Σχετικά με το Φεστιβάλ

Το 2ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας θα διεξαχθεί στο Ηράκλειο τη Παρασκευή + Σάββατο 27 + 28 Απριλίου 2012 στην Αίθουσα Ανδρόγεω (2ος όροφος), ώρες διεξαγωγής: 27/4/2012 17:30-21:00, 28/4/2012 09:45-16:00.

Το φεστιβάλ έχει ως σκοπό:

• την ανάδειξη της δημιουργικότητας μαθητών και εκπαιδευτικών Πληροφορικής και την παρουσίαση της εργασίας τους σε συμμαθητές, εκπαιδευτικούς, γονείς και τοπική κοινωνία,
  • την ενημέρωση και τη διάδοση των μαθησιακών δραστηριοτήτων οι οποίες καλλιεργούν τη δημιουργικότητα και την ολόπλευρη μάθηση μέσω των σχεδίων εργασίας και της επίλυσης πρακτικών προβλημάτων και
  • την επικοινωνία των μελών της σχολικής κοινότητας (μαθητές, εκπαιδευτικοί, γονείς) μεταξύ τους και με την ευρύτερη τοπική κοινωνία.