autumn1.jpgautumn2.jpgautumn3.jpgautumn4.jpgautumn5.jpgautumn6.jpgautumn7.jpg

Μαθήματα από την Πυροσβεστική

Μια ενδιαφέρουσα δράση πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη, 15 Μαρτίου, στο σχολείο μας το  Γενικό Λύκειο Μοιρών.

Όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες με αμείωτο ενδιαφέρον παρακολούθησαν την παρουσίαση ενημέρωσης από το Πυροσβεστικό κλιμάκιο του Δήμου Φαιστού. Τη βιωματική παρουσίαση έκανε ο κ. Τίτος Ταβερναράκης αφήνοντας άριστες εντυπώσεις στους μαθητές του σχολείου μας βοηθώντας τους να μάθουν χρήσιμες οδηγίες σε περίπτωση φωτιάς και έκτακτης ανάγκης.

Οι μαθητές έθεσαν ερωτήματα για τα είδη πυρόσβεσης και πυροπροστασίας.

Εξέφρασαν τον προβληματισμό τους ως προς την ασυνειδησία των εμπρηστών, και εξέφρασαν το προβληματισμό τους για τη διαδικασία με την οποία μπορούν να εισαχθούν στη  σχολή της Πυροσβεστικής μέσω των Πανελλαδικών εξετάσεων. Επίσης, εξέφρασαν ειδικότερα ερωτήματα σχετικά με την πυροσβεστική Υπηρεσία του Δήμου Φαιστού, την ίδρυση και εξέλιξη της καθώς και την ένταξη της Πυροσβεστικής στις Πανελλαδικές εξετάσεις.